Sihir Atölyesi

Magic Workshop

Özlem Kurtuluş 

5 Haziran – June Pazar-Sunday, 16:00 (4-6 Yaş / 4-6 Year Olds),

17:30 (7-9 Yaş / 7-9 Year Olds)

Kızılavlu / Red Hall Basilica

Bu atölyede bir sihirbaz izlemiyoruz! Burada hayal edebilen herkes sihirbaz! Atölyede bir yandan sihir izlerken bir yandan bu sihirleri çözmeye çalışacağız. Kendi sihir malzemelerimizi yapıp tüm izleyicileri şaşırtacağız! 

MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzikoloji bölümünde olan, illüzyonist, eğitmen ve performans sanatçısı Özlem Kurtuluş, 2017 yılından bu yana UniqHall, Zorlu PSM gibi sahnelerde çocuk gösterileri ile miniklerle buluşuyor. Sihir gösterileriyle beraber 2021 yılından bu yana Aridu interaktif çocuk tiyatrosunda Melizma karakteriyle sahne kariyerine devam etmektedir.

We are not watching a magician in this workshop! Anyone who can imagine is a magician! While watching magic in the workshop, we will try to solve these magic tricks. We will make our own magical ingredients and surprise all of the audience!

Özlem Kurtuluş, who is an illusionist, trainer and performance artist in the Musicology Department of MSGSÜ State Conservatory, has been meeting with little ones with her children’s shows at venues such as UniqHall and Zorlu PSM since 2017. She has been continuing her stage career with the character of Melizma, in the Aridu Interactive Children’s Theater since 2021 with magic shows.

Atölye Süresi / Workshop Duration: 60’

Katılımcı Sayısı / Number of Participants: 15 

Yaş / Age: 4-6 yaş  / 7-9 Year Olds