Her Alan Açık Bir Sahnedir: Assos Gösteri Sanatları Festivali Örneği

Every Space is an Open Stage: The Example of the Assos Performing Arts Festival

Konuşmacılar – Speakers

  • Asiye Cengiz (Mimar, Hikaye Anlatıcısı)

  • Aydın Teker (Koreograf, Dans Eğitmeni)

  • Selçuk Gürışık (Sanatçı, Akademisyen)

  • Zeynep Günsür Yüceil (Sanatçı, Akademisyen)

3 Haziran – June /  Cuma – Friday, 13:00

Yabets Sinagogu – Yabets Synagogue 

Ücretsiz Etkinlik. This event is free.

Assos Gösteri Sanatları Festivali 90’lı yıllarda oyuncu ve yönetmen Hüseyin Katırcıoğlu’nun genel sanat yönetmenliğinde yapılmış bir organizasyondu. ‘Her alan açık bir sahnedir’ söylemi ile gerçekleşen yenilikçi bir kitle tiyatrosu örneği idi. Özellikle görsel ağırlıklı işlerin mekana özgü ve kollektif bir sinerji ile yaratıldığı alternatif bir ortamdı. Yerel bilginin, kültürel değerlerin ve olanakların evrensel bir bakış ile üretimi hem katılan sanatçıları hem yöre insanını dönüştürdü.

Yapısı itibariyle ardından çeyrek yüzyıl geçmesine rağmen günümüzde hâlâ ilham verici, özgün özellikler taşıyan bu festivalin katılımcıları ile festival üzerine söyleşeceğiz. ‘Ortamdan şikayet etmenin anlamı yok. Farklı bir ortam istiyorsan kendin kuracaksın.’ diyen Hüseyin Katırcıoğlu’nu da anarak…

The Assos Performing Arts Festival was an organization held under the general artistic directorship of actor and director Hüseyin Katırcıoğlu in the 90s. It was an example of an innovative mass theatre with the motto ‘Every space is an open stage.’ It was an alternative environment especially where visual works were created with a site-specific and collective synergy. The production of local knowledge, cultural values and possibilities with a universal view transformed both the participating artists and the local people. We will talk about the Assos Performing Arts festival with the actual participants of the festival, which still has inspiring and original features, despite the fact that a quarter of a century has passed since it was held. Remembering Hüseyin Katırcıoğlu, who said, “There is no point in complaining about the environment, if you want a different environment, you will set it up yourself…”

Konuşma Süresi / Talk Duration: 90’

Katılımcı Sayısı / Number of Participants: 50

Yaş / Age: +16