Commedia Dell’arte Atölyesi

Commedia Dell’arte Workshop

Panayiotis Stathopoulos

3 Haziran – June / Cuma – Friday, 10:00

* (1. oturum – 1st session)

4 Haziran – June / Cumartesi – Saturday, 13:00

* (2. oturum – 2nd session) 

Tonoz 

*Etkinlik sırasında Türkçe çeviri yapılacaktır.

*Simultaneous translation into Turkish will be provided during the event.

Atölye, Commedia Dell’arte’nin harika dünyasının ana arketip karakterlerinin sunumunu yapacak. Bu atölye, bu tarz için gerekli olan stilize hareketin fiziksel ifadesi, esnekliği ve kalitesi üzerinde durularak maske tekniğine yapılan bir giriş niteliğindedir. Atölye, amatör/profesyonel oyunculara, teatral varlığını zenginleştirmek isteyen Circo sanatçılarına, dansçılara, kendini bedeniyle ifade etmeyi seven ve bu tarzı tanımak isteyen kişilere hitap ediyor. Atölye; eğlence, kahkaha, enerji, fiziksel egzersiz ve ifade içeren bir teatral eğitim atölyesidir. Rahat giysiler, yumuşak ayakkabılar ve bol eğlence getirin!

The workshop will present the main archetypal characters of the wonderful world of commedia dell’arte. This is an introduction to the mask techniques with an emphasis on the physical expression, the plasticity and the quality of the stylized movement required for this species. It is addressed to amateur/professional actors, to Circo artists wanting to enrich their theatrical presence, dancers, as well as to people who like to express themselves with their body and like to get to know the genre. This is a theatrical training workshop with fun, laughter, energy, physical exercise and expression.Bring comfortable clothes, soft shoes and a lot of fun!

Panayiotis Stathopoulos 1972 yılında Atina’da doğdu. Çocukluğundan beri müzik ve tiyatro ile ilgileniyor. 1998 yılında Ulusal Tiyatro Drama Oyunculuk Okulu’ndan mezun oldu. O zamandan beri tiyatro, sinema ve televizyon alanlarında profesyonel oyuncu olarak çalışıyor. 2007 yılından bu yana tiyatro gruplarının animasyonu, performansların sahnelenmesi ve amatör oyunculara oyunculuk eğitimi verilmesi ile ilgilenmektedir. 2010 yılında Arjantin’den Camilo Bentacor’un rehberliğinde commedia dell’arte eğitimi aldı. 2009 yılında deneyimli İtalyan hokkabaz Aldo Viral ile birlikte akrobatik, teatral, hokkabazlık ve müzik unsurlarıyla sokak tiyatrosu alanında faaliyet gösteren Circo Bahalo grubunu kurdu.Geleneksel müzik üzerine araştırmalar yapıyor; İstanbul lavtası çalıyor ve müzik gruplarında şarkı söylüyor. 2013’ten beri Midilli, Lesvos Adası’nda oyunculuk öğretmeni olarak çalışmakta ve seyahat ederek tiyatrolarda profesyonel oyuncu olarak çalışmaktadır. Commedia dell’arte ve tiyatro oyunculuk sanatı için seminerler düzenliyor.

Panayiotis Stathopoulos was born in Athens in 1972. He has been involved in music and theater since he was a child. He graduated from the Drama School of Acting of the National Theater in 1998. Since then he has been working as a professional actor in theater, cinema and television. Since 2007 he has been involved in the animation of theatrical groups, staging performances and teaching acting to amateur actors. In 2010 he studied the genre of commedia dell’arte under the guidance of Camilo Bentacor from Argentina. In 2009 together with the veteran Italian juggler Aldo Viral, he founded the Circo Bahalo group which is active in the field of street theater with acrobatic, theatrical, juggling and musical elements. He carries out researches on traditional music; he plays Istanbul lute and sings in musical groups. Since 2013 he has been living and working in Mytilene, Lesvos Island as an acting teacher while traveling and working as a professional actor in the theater. He organizes seminars for commedia dell’arte and the acting art of the theater.

Atölye Süresi / Workshop Duration: 2 gün 2’şer saat – 2 hours/day for 2 days 

Katılımcı Sayısı / Number of Participants: 20

Yaş / Age: +18