BTF’22 Açılış Panayırı (Açılış Konseri: MABEL MATİZ & Festival Seçkisi)

BTF’22 Opening Fair (Opening Concert : MABEL MATİZ & Festival Selection)

2 Haziran/June –  Perşembe/Thursday, 19:00

Mabel Matiz 21:00 

Asklepion / Asclepeion 

Bir yere dair ne kadar çok anı toplarsak orası bizim için o kadar özel bir hale geliyor. Biriktirdiğimiz güzel anılar o mekana – o kente – o sokağa dair, sevgimizi arttırıyor. Belki bizi bir yere bağlayan, oralı yapan da bu anıların tümü. 

Yeni merhabaların, yeni hikayelerin, yeni anıların senesi olsun istediğimiz BTF’22, açılışını Asklepion’da özel bir kutlama ile yapmaya hazırlanıyor. 

Yıllarca hastalara şifa olan Asklepion, şimdi de tiyatronun ve müziğin iyileştirici gücü ile bizleri bir araya getirecek. Festivalin genel programında, Bergama sokaklarında karşılaşacağımız performanslardan örneklerin Asklepion’un büyülü atmosferinde yer alacağı ‘Panayır’ ve ardından Antik Sahne’de gerçekleşecek Mabel Matiz’in festivale özel hazırlanmış konseri, umuyoruz ki Bergama’ya dair güzel anlardan biri olarak hafızalarımızda yer alacak.

The more memories we collect about a place, the more special it becomes for us. The beautiful memories we collect enhance our love for that area, that city, that street. Maybe it is all of these memories that truly connect us to an environment.

BTF’22, which we want to be the year of new hellos, new stories and new memories, is getting ready to open with a special celebration at the Asklepion.

The Asklepion, which has healed the sick for years, will now bring us together with the healing power of theatre and music.

From the general program of the festival, examples of performances we will encounter on the streets of Bergama will take place in the magical atmosphere of the Asklepion, followed by a concert at the Antik Sahne, especially prepared by Mabel Matiz for the festival, will hopefully be remembered as one of the beautiful moments of Bergama.