Bergama Yemekleri ve Bağlar

Bergama Cuisine and Vineyards

Bergama Güzel İşler Derneği, Bergama Kadın Kooperatifi, Yerlitahtacı Köyü Sakinleri 

4 Haziran – June / Cumartesi – Saturday 17:00

Bağlar, Vineyards
Kızılavlu / Red Hall Basilica, 16.30

*Odeabank’ın katkılarıyla hazırlanan ”Eşit Yaşam Eşit Sahne” teması kapsamında gerçekleşmektedir. 

*The event takes place within the scope of the “Equal Life, Equal Stage” theme, prepared with the contributions of Odeabank.

Bergama Bağlar mevkiinde, kültür ve yöre yemekleri deneyimine davetlisiniz!

Bergama’nın çok katmanlı kültürel mirasının bir öğesi olan, kentte yaşayan farklı toplulukların kendi kültürlerinin öykülerini, geleneklerini ve tarihini dinleme ve yemeklerini tatma imkânı yaşayacağınız, Güzel İşler Derneği ve Bergama Kadın Kooperatifi işbirliği ile yapılan, kadın emeği odaklı bir deneyim atölyesi.

Bergama bağ kültüründe, yöre insanı tarihî bağ evleri ve arazilerinde; üzüm, incir, dut, meyve, pekmez ve şarap gibi ürünler yetiştirip, yaz aylarında aileleriyle birlikte Bağlar Bölgesi’nde yaşıyorlar. Tarihte Kale Mahallesi’nde yaşayan Rum vatandaşlarının yazlık evlerinin olduğu bu bölge, hem doğası hem de Rumların üretim ile ilgili tercihlerinden dolayı seçilmiştir.

You are welcome to a culture and local food experience in the Bergama Bağlar District (Vineyard Region).

An experience-based workshop in cooperation with the Social Good Association, where you will have the opportunity to listen to the stories, traditions and history of the cultures of different communities living in the city, which is an element of Bergama’s multi-layered cultural heritage, and of course, to taste their food.

With Bergama’s vineyard culture, local people grow grapes, figs, mulberries, fruits, molasses and wine in historical vineyard houses and lands; and live with their families in the Bağlar District (Vineyard Region) during the summer months. This region, where the Greek citizens living in the Kale District had their summer homes in the past, is chosen because of both its nature and the preferences of the Greeks regarding production.

Atölye Süresi / Workshop Duration: 120’

Katılımcı Sayısı / Number of Participants: 15

Yaş / Age: +16